Board Chairman: Bob Fix

Vice Chairman: James “Homer” Rakers

District Board Members

District #1Nelson Heinzmann
17805 Coles Creek Rd.
Carlyle, IL 62231
C: 618-292-7311
johndeereman51@live.com
Term Expires: 2022
Larry Johnson
21500 Vogel Rd.
Carlyle IL 62231
618-594-8850
C: 618-978-0766
ljohnsonfarms@yahoo.com
Term Expires: 2022
Matt Cain
26712 Louse Creek Rd.
Carlyle, IL 62231
C: 618-704-8111
cainmatt2000@yahoo.com
Term Expires: 2020
District #2Dennis Middendorff
P.O. Box 23
Carlyle, IL 62231
C: 618-604-7461
dennis.middendorff@clintonco.us
Term Expires: 2020
Brad Knolhoff
18707 Walcott Road
Carlyle, IL 62231
C: 618-292-9669
bradknolhoff@yahoo.com
Term Expires: 2022
Bryan Wessel
1510 Livingston
Carlyle, IL 62231
618-594-3241
C: 618-304-6578
bwessel@kandjcheverolet.com
Term Expires: 2022
District #3Mike Kreke
1415 Pinewood Dr.
Breese, IL 62230
C: 618-830-5542
mike.kreke@clintonco.us
Term Expires: 2022
Robert Fix
948 Memorial Dr.
Breese, IL 62230
C: 618-973-3150
robert.fix@clintonco.us
Term Expires: 2020
Deb Wesselmann
9433 Breese Road
Breese, IL 62230
618-526-8174
C: 618-606-7380
thehobbygarden@charter.net
Term Expires: 2022
District #4Keith Nordike
664 E 1st St.
Aviston, IL 62216
C: 618-410-0500
kbcoating@gmail.com
Term Expires: 2020
Jim Sullivan
730 Harrison Street
Trenton, IL 62293
618-224-9840
sully94@charter.net
Term Expires: 2022
Craig Taylor
7196 Cemetery Rd.
Breese, IL 62230
618-526-2816
taylorcraig@ezeeweb.com
Term Expires: 2022
District #5Rafael Him
1202 Marsha Court
New Baden, IL 62265
C: 618-799-6494
rafael.him@clintonco.us
Term Expires: 2022
Bob Netemeyer
5329 State Route 161
Germantown, IL 62245
618-248-5602
C: 618-409-9602
bnetemeyer@yahoo.com
Term Expires: 2022
James Rakers
1975 J Rock Rd.
Trenton, IL 62293
618-224-9329
C: 618-514-3810
homer_g_hanks@yahoo.com
Term Expires: 2020

View County Board Districts

Meeting Agendas & Minutes

2019 Agendas

2019 Minutes

2018 Minutes


Minutes Archives By Year

 

Standing Committees

* Indicates Committee Chairman

Economic Development, Clinton County Enterprise Zone & Greater Centralia Enterprise Zone:

*Keith Nordike, Brad Knolhoff, Deb Wesselmann
agendas & minutes →

Environmental Concerns, Solid Waste Unincorporated Area Committee:

*Nelson Heinzmann, Brad Knolhoff, Deb Wesselmann
agendas & minutes →

Animal Control & County Farm Committee:

*Craig Taylor, Bryan Wessel, Keith Nordike
agendas & minutes →

Facilities Committee:

*Brad Knolhoff, Keith Nordike, Matt Cain
agendas & minutes →

GIS-Geographical Information Systems Committee:

*Craig Taylor, Rafael Him, Dennis Middendorff
agendas & minutes →

Finance, Health, Revolving Loan, General Services & Judiciary Committee:

*Jim “Homer” Rakers, Matt Cain, Dennis Middendorff, Craig Taylor, Bryan Wessel, Mike Kreke,
Jim Sullivan, Larry Johnson
agendas & minutes →

Law Enforcement, ESDA, Welfare, Safety, & Liquor Committee:

*Jim Sullivan, Keith Nordike, Bob Netemeyer, Rafael Him, Dennis Middendorff
agendas & minutes →

Road & Bridge Committee:

*Bryan Wessel, Jim Sullivan, Jim “Homer” Rakers
agendas & minutes →

County Health & 708 Mental Health Board Area on Aging:

*Rafael Him, Bob Netemeyer, Deb Wesselmann
agendas & minutes →

Zoning Committee:

*Craig Taylor, Bryan Wessel, Nelson Heinzmann
agendas & minutes →

Tourism Committee:

*Matt Cain, Jim Sullivan, Keith Nordike
agendas & minutes →

Assessments Committee:

*Bryan Wessel, Mike Kreke, Bob Netemeyer
agendas & minutes →

Insurance/ICIT (IL County Insurance Trust):

*Larry Johnson, Craig Taylor, Bob Netemeyer, Nelson Heinzmann, Dennis Middendorff
agendas & minutes →

Education Committee:

*Rafael Him, Bob Netemeyer, Matt Cain
agendas & minutes →

Personnel/Labor Committee:

*Mike Kreke, Dennis Middendorff, Jim “Homer” Rakers, Bryan Wessel, Larry Johnson, Nelson Heinzmann
agendas & minutes →

 

Special Committees

* Indicates Committee Chairman

 

911 Board/Committee:

*Mike Kreke, John Skain, Dan Wobbe, Dennis Haake, Bryan Ripperda,
Doug Maue, Larry Johnson, Brad Knolhoff
agendas & minutes →

General Assistance Committee:

Ralph Kuhl, Tony Tebbe, Tom Venhaus, & Greg Baysinger

UCCI:

*Jim Sullivan, Dennis Middendorff, Jim “Homer” Rakers, Rafael Him, Matt Cain

SCIGA-South Central Illinois Growth Alliance:

*Brad Knolhoff, Deb Wesselmann, Nelson Heinzmann, Jim Sullivan

SIMAPC-S/W Illinois Planning Committee:

Rafael Him

So. IL Work Force Investment Board:

Keith Nordike, Jim ” Homer” Rakers

SWIDA (Southern IL Development Authority):

Jim Sullivan

SILEC (Southern Illinois Law Enforcement):

Jim Sullivan

Veteran’s Committee:

*Bob Netemeyer, Rafael Him, Jim “Homer” Rakers

Technology Support Committee:

*Rafael Him, Brad Knolhoff, Matt Cain, Keith Nordike, Deb Wesselmann
agendas & minutes →